Az iraki-brit építész, Zaha Hadid szívinfarktus következtében hirtelen távozott el az élők sorából, miután kórházban kezelték légcsőhuruttal. Hadid 65 éves volt, s minden idők legfontosabb női építészeként tartják számon.
Bagdadban született 1950-ben, először matematikát tanult a bejruti Amerikai Egyetemen, mielőtt a londoni Architectural Association-hoz került 1972-ben.
Hét évvel ezután nyitotta meg saját irodáját, s tisztán konceptuális stílusával korának egyik legkiemelkedőbb kiválóságának számított már akkoriban is. Első jelentős megbízatása a németországi Weil Am Rheinben a Vitra Tűzoltóállomás megépítése volt.
Az épület 1993-ban készült el, a kemény betonból készült hajlított, és szinte már szédítően megdöntött struktúrájú létesítmény megalapozta Hadid jellegzetes stílusát és hírnevét.
A MAXXI Olasz Nemzeti Múzeum megtervezése jelentette pályáján a következő mérföldkövet. Ennek a projektnek a megvalósulása 10 évet vett igénybe, s végül 2009-ben nyílt meg.
Ambiciózus keveréke az íveknek és az egymást metsző csöveknek, a kritika azon nyomban piedesztálra emelte érte.Ezt követően még több nagy horderejű munkája látott napvilágot, mint például a londoni Aquatics Center, vagy a Guangzhou Operaház.
Mindezek ellenére személyét mindig is nagy viták övezték, hiába volt ő az első széles körbe ismert és elismert sztárépítész nő. A tokiói New National Stadiumát és a qatari Al Wakrah Stadionját például a kritikusok azzal vádolták, hogy női genitáliákhoz hasonlítanak. Hadid úgy vágott nekik vissza, hogy ezzel egy férfit sosem mernének megvádolni!
Az eredményei azonban mindenképpen figyelemre méltóak, ő volt az első nő, aki megnyerte a Pritzker díjat, a RIBA Stirling díjat kétszer, s nemrégiben Riba aranyéremmel tüntették ki, de túl sok elismerést kapott ahhoz, hogy itt és most minden felsoroljuk. Mindezeken kívül akadémiai tag is volt, s számos egyetemen tartott előadásokat.
Megosztó, termékeny és elképesztően inspiráló személyiség volt Hadid, aki olyan utakat taposott ki magának, melyeken azelőtt még senki sem járt.
Zada Hadid munkássága:
4 hozzászólás
Pingback: Zaha Hadid átriuma • Mi Férfiak
Pingback: Zaha Hadid Al Wakrah stadionja 2018-ban nyitja meg kapuit • Mi Férfiak
Pingback: Download Movie Cinema Xxi - ninesixmedia online
Pingback: Movie Cinema Xxi – Timkiemcongty