Lehet, hogy túl egyszerű a megfogalmazás, de úgy vélem, hogy egy jó értelemben vett hétköznapi utazó számára minél távolibb egy hely, egy ország, annál egzotikusabb. Ennek okán akár a vágyakozás is erősebb lehet, így talán nem csoda, ha ezek az úti célok gyorsan felkerülnek az ember bakancslistájára. Talán több olvasónk is egyetért azzal, hogy Izland pont az ilyen országok közé tartozik.
Spontán következetesek voltunk a mostani témánkat illetően, hiszen az előző lapszámunk utazási rovatában a nyugalom szigeteinek pálmafái és az óceánpart fehér homokja foglalta keretbe Jurák Zsolt utazási szakértőnk történetmesélését.
Most néhány időjárási zónával távolabbra, Földünk egy másik kincses szigetére, Izlandra utazunk Zsolt segítségével. Állandó utazási szakértőnk nagy visszatérő, számos országba akár tíznél többször is visszalátogatott már, azonban Izland némileg egyfajta kakukktojásnak számít az emlékei tárházában.
Jurák Zsolt (J. ZS.): A történetmesélések során mindig felbukkan ez a kérdés, és ha visszavezetem, akkor ebben a „mesében” mindig előkerül Alaszka is. Ugyanis ez volt az első olyan hely, ahol csodálatos jéghegyeket láthattam, ami örök szerelem azóta is a részemről. Ezért Alaszka óta, ahol csak jéghegy van és ez a típusú táj és időjárás, oda, ha tehetem, elmegyek. Tehát kevéssel ez után az út után döntöttem el azt, hogyha Európában is olyan gyönyörűségeket találhatunk, mint a norvég fjordok vagy a Spitzbergák és Izland, akkor ezeket a helyeket is be szeretném járni, fel akarom fedezni. Nem bántam meg, szerelem volt az első látásra.
J. ZS.: Alaposan fel kellett készülni az utazásra, hiszen ez nem egy „hétköznapi büdzsével” megvalósítható út. Nagyon sok energiát fektettem abba, hogy a lehetőségekhez képest a legjobb ár-érték arány mellett tudjam ezt megvalósítani. Ugyanis, ha az ember egy kicsit nem figyel oda, és a megszokott rutinnal utazik, akkor gyorsan tetemes költségekbe futhat bele. Példának okért, amikor az ember éjjel leszáll a repülővel, és be akarja vitetni magát egy taxival Reykjavíkba, akkor könnyen szembesülhet azzal, hogy a fuvar viteldíja egy retúr európai repülőjegy árával vetekedik. Éppen ezért jó, ha Shuttle buszra foglalunk helyet. Én itt még arra is odafigyeltem, hogy a szálloda a transzfer útvonalán legyen.
J. ZS.: Már ismersz, és tudod, hogy nálam ez lényeges kérdés. Általában a négycsillagos hoteleknél alább nem adom, azonban itt a szállás magas árfekvése miatt kompromisszumot kellett kötnöm önmagammal. Végül is egy háromcsillagos szállodában foglaltam szobát, amiről azt tudom mondani, hogy a szobája célszerűen berendezett színvonalú volt, és az ellátás is nagyjából ezt a szintet képviselte.
J. ZS.: Izlandot kétféleképpen fedezhetjük fel. Egyfelől Reykjavíkból csillagtúraszerűen kirándulgatunk – ami nekem nagyon bejött –, vagy pedig úgy, ha körbejárjuk a szigetet. Aki ez utóbbi módot választja, annak viszont ez esetben is nagyon fel kell készülnie a szobafoglalásokra. Útközben jellemzően konténerszerű szállodák fogadnak minket, nem ritkán közös fürdőszobával. Izland egy hely kivételével – erről majd később – nem a luxusról szól, éppen ezért célszerű, ha még a vacsorát is előre megrendeljük, mert azt nem tudjuk megtenni, hogy átmegyünk egy másik étterembe, ugyanis útközben a motelszerű szállások környékén nincsen másik, ahogy például egy közért sincs.
J. ZS.: Sokan tévesen arany háromszögnek hívják azt a túrát, amit némileg kötelező jelleggel illik itt megtenni. Egyébként az arany háromszög az Indiában van, az izlandi kirándulás hármasa szimbolikus, mert a sziget három legfontosabb látnivalóját érinti. Az egyik egy gyönyörű szép nemzeti park, a másik a világ tíz legszebb vízeséseinek egyike, a Gullfoss, illetve a Nagy Gejzír.
J. ZS.: A július–augusztus a legideálisabb. Másodszorra és harmadszorra szeptemberben voltam, ami már nagyon változékony és esős, ilyenkor már kalap-kabát a viselet.
B. A.: Ott hagytuk abba, hogy Nagy Gejzír.
J. ZS.: Ez ugyanolyan fantasztikus, mint a Yellowstone parkban. Itt is óraműpontossággal negyvenöt percenként lövell ki 120-130 méter magasra a víz. Óriási élmény. A gejzír és környéke egy kis idegenforgalmi centrum is, ahol némi urbanizáció is felfedezhető. Ez annyit takar, hogy a látványosság mellett van egy kantin egy kisbolttal kombinálva, ahol lehet enni – persze borsos áron. Egy körülbelül kétdecis pohárban felszolgált rénszarvasgulyás – amit feltehetőleg nem eszünk minden nap – átszámítva háromezer forintba kerül, viszont roppant finom, úgyhogy ennek fényében még akár azt is mondhatnám, hogy megéri az árát. Egyébként azt figyelembe véve, hogy nincsen nemzeti konyhájuk, gasztronómiában nagyon jók.
J. ZS.: Azt kell mondjam, hogy bármilyen étteremben is voltunk, nagyon finomakat ettünk. Több-kevésbé igyekeztünk menü jellegű ételsort választani, hiszen így jobb volt az ár-érték arány, de ötven euró alatt így sem lehet megúszni. Amikor menüről beszélünk, akkor ne az itthoni napi kínálatokra gondoljunk. Ezek előre elkészített ételkombinációk, amikből én előszeretettel mindig a halakat ettem.
J. ZS.: Egy keserédes élményem van, amiről először azt hittem, hogy nagyon fogom élvezni, csak aztán az időjárás alaposan közbeszólt. A program úgy kezdődött, hogy eljöttek érünk hatalmas ballonos gumikkal felszerelt terepjárókkal, és jó tempóval autókáztunk száztíz méter vastag jégen. Az elején minden úgy ment, ahogy gondoltam. Egy kis idő múlva azonban az autóból mindenkinek át kellett szállnia egy hómobilra, és azzal folytattuk a jégtavi túrát. Az idő a pocséknál is pocsékabb volt, és hiába a speciális öltözet és minden egyéb felszerelés, kétszer is eltévedtem, mert a jeges eső miatt az orromig sem láttam, úgyhogy szégyen ide vagy oda, ezt a kirándulást fel kellett adnom, mert teljesen kiestem a komfortzónámból, amihez feltehetőleg jelentősen hozzájárult az is, hogy életemben ekkor ültem először motoros szánon.
Egyébként később voltam egy hasonló egész napos hómobilos kiránduláson Svédországban, és csodálatos volt, de ott szikrázóan sütött a nap, ami nagyban javított az ember közérzetén.
Ha már korábban a „wow”-kategória egyszer már szóba került, akkor van még egy dolog, amit soha nem hagytam ki az izlandi utazásaim alkalmával, ez pedig a Kék-lagúna. Persze ne keverjük össze az azonos című film helyszínével, hiszen az a film a karibi térségben játszódik. A Kék-lagúna egy gyógytó gyógyiszappal, ami a látszat ellenére mesterséges duzzasztású. A tó a Svartsengi erőmű „mellékterméke”, aminek a vize lávaköveken lecsorogva töltötte fel a lávamező természetes mélyedéseit. És ahogy szoktam mondani, ez is maga a csoda.
J. ZS.: Azt gondolom, hogy a táj varázsa mindennel felér. Én a jéghegyeket és a vízeséseket hetekig el tudnám nézni. Úgy vélem, nem csak én vagyok az egyetlen szerelmese ezeknek a természeti jelenségeknek, és bármennyire is sokszor jársz egy helyen, mindig azt érzed, hogy csak egy pillanatra láttad.
J. ZS.: Az évek során kellő rutinnal vérteztem fel magam, de úgy vélem, egy átlagos izlandi túra büdzséje eléri azt a fájdalomküszöböt, amikor az ember már elgondolkodik. Csak összehasonlításképpen mondom, hogy egy öt-hat napos kirándulás áráért, ha a legolcsóbb árakat választja az ember és nincsen benne semmi luxus, két hetet tudok eltölteni Balin kényeztető körülmények között. Nyilván az is igaz, hogy Izlandról egész más élményekkel tér haza a turista, mint mondjuk Indonéziából. A karosszékből nézve a térképet minden egyszerűnek tűnik, de mégsem az. Aki megteheti, az semmiképpen ne hagyja ki ezt az országot, akinek pedig vékonyabb a pénztárcája, de elszánja magát egy izlandi utazásra, annak számos dologban kompromisszumot kell majd kötnie, hiszen bele kell kalkulálnia azt, hogy a csodálatos tájakért cserébe megmagyarázhatatlanul sok pénzt fog majd kifizetni.