MiFérfiak.hu

Másodszor is legendává válik az Zenith El Primero

Százötven évnyi tapasztalat áll a svájci óragyár, a Zenith mögött, amely most egy századmásodperc mérésére alkalmas mechanikus kronográffal foglalja el az őt megillető helyet a harmadik évezredben.

Igazodva a cég legendás hagyományaihoz, a XXI. századi Defy El Primero 21 kiemelkedő teljesítményt nyújt: egyedülálló és exkluzív megoldással, a másodpercenként egy fordulatot megtévő, középen elhelyezett mutató segítségével képes a századmásodperc hiteles mérésére. Az erős, 44 mm-es titán tokba épített Defy El Primero 21 a pontosság nagymestere. A világ legpontosabb, 1969 óta sorozatban gyártott kronográfja ezennel új korszakba lép.

A nagyfrekvenciás kronográfok bajnoka, a legendás El Primero szerkezetének köszönhetően a Zenith most a rendkívül nagy pontosság irányába lépett a Defy El Primero 21-gyel. A tizedmásodperctől eljutni a századmásodpercig hatalmas ugrást jelent a teljesítmény és a tervezés tekintetében.

Tizedtől a századig, a sebesség megnövelésével

A Zenith 1969-ben, az El Primero-val (spanyolul azt jelenti, hogy az első) nagyszerű fejezetet nyitott a kronográfok világtörténetében. Az integrált, automatikus oszlopkerék vezérlésű mechanizmus óránkénti 36 ezres lengésszámával (5 Hz) képes volt a tizedmásodperc hitelesített mérésére. Ez az óra a mai napig a világ legpontosabb sorozatgyártású kronográfja.

 

 

Egy új évszázad azonban új rekordokat hoz, mégpedig azáltal, hogy a Zenith megnövelte a „sebességgépe” teljesítményét. A Defy El Primero 21 egy középen elhelyezett századmásodperces mutató és az 5Hz helyett immár 50Hz-es frekvencia segítségével képes a századmásodpercek megjelenítésére, ugyanakkor ezáltal nemcsak tízszer gyorsabb, de egyben pontosabb is, mint legendás elődje. Ez a szerkezet egy káprázatos megújulás gyümölcse.

Pontosság, sebesség és megbízhatóság

Az 1969-es El Primero és a Defy El Primero 21 is ugyanazokat a győztes „géneket” hordozza. A márka rekord mennyiségű, 2333 díjat elnyert elődeihez képest most az a nagy különbség, hogy ebben az esetben az első pillanattól kezdve komoly hangsúlyt helyeztek az előállítás körülményeire. Az átmérő 32 mm, szemben az elődje 30 mm-ével.

A vastagsága 7,9 mm, míg a legendás kronográf 6,5 mm volt. Most 203 komponensből áll a szerkezet, szemben az 1969-es 278-cal, vagyis a bonyolultabb feladatot kevesebb alkotóelemmel is meg lehet oldani. Csakúgy, mint az autóiparban és a légiközlekedésben, a Defy El Primero 21 is a modern tervezés eredménye, amely könnyebbé akarta tenni az összeszerelést, ugyanakkor növelni kívánta az óra teljesítményét és pontosságát.

Az új modell szerkezete teljesen újnak számít, amelynek megnövekedett a teljesítménye, és új szabályozókkal, valamint szabadalmaztatott kronográfvezérlő-mechanizmussal gazdagodott. A Zenith ezúttal sem adta alább, mint hogy elnyerje a legpontosabb kronométer büszke címét. A modern technológia és a hagyományos szakértelem ötvözésével a Zenith egyesíti a gazdag múltját a legjelentősebb óraipari fejlesztésekkel.

Kettős felépítés

A másodpercenként egy fordulatot megtévő mutató segítségével könnyen és egyszerűen leolvasható a századmásodpercek száma, és így még jobban átérezzük, milyen hosszú is az az éppen lemért másodperc. A frekvencia elérte a hihetetlennek tűnő 360 ezret óránként, biztosítva ezzel a századmásodpercnyi pontosságot, ugyanakkor ez jelentősen megnövelné az energiafogyasztást a legendás elődhöz képest. A kronográf másik különlegessége ezért annak köszönhető, hogy a mérnökök el akarták kerülni, a stopper megzavarja az óra zökkenőmentes működését. Így a Defy El Primero 21 két, egymástól független „sebességváltóval”, billegőszabályzóval készül: az egyik az órát, a másik pedig a stoppert szolgálja. Mindegyiknek saját erőátviteli rendszere van, és nincs köztük tengelykapcsoló.

 

Van jövője a hagyománynak

Ez az új El Primero is középen mutatja az órát és a percet, kilenc óránál látható a másodperc, a századmásodperceket a középen elhelyezett, másodpercenként egy teljes fordulatot megtévő mutató jelzi, három óránál van egy 30 perces számláló, a másodperc és a tizedmásodperc hat óránál látható, és 12 óránál helyezték el az energiatartalék százalékos kijelzőjét.

A koronának két pozíciója van, az egyikben felhúzhatjuk a szerkezetet, a másikban az időt állíthatjuk be. Ha az óra járásával megegyező irányba forgatjuk a koronát, akkor a stoppert húzhatjuk fel, ha az ellenkező irányba, akkor az órát. Elég huszonötször megforgatni a koronát ahhoz, hogy az órát teljesen felhúzzuk. A csillag alakú lengő rotor biztosítja az energiát az óra funkciónak.

Századmásodperces kézjegy

A Defy El Primero 21 a Zenith kronográfok új generációját képviseli, amely a modern mechanika eredményein alapul, és eddig soha nem tapasztalt szépséggel, hanggal és dinamizmussal rendelkezik. Büszkén viseli a nagy szakértelmen alapuló óragyártás hagyományait, miközben megtestesíti a legújabba technikai újításokat is. A 44 mm átmérőjű tok ötös fokozatú titánból készül, vagyis a szakértelem tükröződik a lenyűgöző dizájnban is, amit az eredeti El Primero modellek inspiráltak.

A vékonyított koronával és a kronográf nyomógombjaival ellátott tok felülete hol csiszolt, hol pedig matt, míg a bőrbetétes gumi óraszíj egy kettős lamellával ellátott, összecsukható kapoccsal zárható. A másodpercenként egy fordulatot megtévő mutató és a belső, nullától százig számozott gyűrű segítségével a századmásodpercek azonnal leolvashatók. A nyitott számlappal szerelt új Zenit órák az elegáns kortárs dizájn jegyeit viselik. A csak az El Primero-ra jellemző, csillaggal végződő századmásodpercmutató, a nagy, foszforeszkáló, bot formájú mutatók, a fazettás órajelek, illetve a kék és az antracitszürke szín használata tisztelgés a legendás 1969-es kronográf előtt.

A Defy El Primero 21 egy nagy, neves svájci óragyár modern kézjegye, ugyanakkor további újítások ígérete.

Exit mobile version